Pokles testosteronu a libido – víte, jak spolu souvisí?

Pojem libido označuje chuť na sex, sexuální touhu a je základem sexuality. Ovlivňuje sexuální apetit a kvalitu sexuálního života. Zatímco s touto oblastí nejsou žádné problémy, většina lidí si ho ani neuvědomuje. Se stoupajícím věkem, kdy dochází k poklesu testosteronu, se však může projevit i snížení libida.

Hormony a libido u mužů

Na libido mají vliv několik procesů v těle. Jedná se především o hladinu hormonů, přičemž nejdůležitějším z nich je testosteron. Tento mužský pohlavní hormon se tvoří ve varlatech a ovlivňuje také plodnost. Dalším faktorem je fungování nervové soustavy a tvorba hormonů noradrenalinu a serotoninu, jejichž hladina ovlivňuje i tvorbu testosteronu. Nutno je zmínit také stresové hormony, především kortizol, které produkci testosteronu potlačují.

Jaké problémy přináší nízké libido

Nízké libido se může projevit zhoršením nástupu erekce, nedostatečnou tvrdostí ztopoření a udržením erekce po dostatečně dlouhou dobu. Nejprve se může jednat jen o občasný jev, který se však vyskytuje stále častěji. Kvalita sexuálního života se tím zhoršuje. Snižuje se také sexuální apetit, což může mít negativní dopad na vztah s vaší partnerkou. Problémem se může navíc stát snížení plodnosti. Je to proto, že testosteron je důležitý také v procesu produkce a zrání spermií.

Co má vliv na libido

Libido a jeho fungování je výsledkem několika navzájem souvisejících vlivů.

Hladina testosteronu

Nejdůležitějším je hladina testosteronu, který může chuť na sex zvýšit. Pokud je ho málo, chuť na sex se snižuje. Mohou nastat problémy s potencí, a protože ovlivňuje produkci a zrání spermií, tak i plodností.

Stoupající věk

Věkem tvorba testosteronu pozvolna klesá, a to už od 30. roku života. Nejdříve je jeho pokles velmi nenápadný, ve vyšším věku může dojít v jeho důsledku k poklesu sexuální energie a zhoršení prokrvení pohlavní soustavy.

Zdravá strava

Na libido má velký vliv to, jak se stravujete. Jídla s vysokým obsahem tuků, jednoduchých cukrů a solí, s minimem vitamínů a minerálů ovlivňují negativně nejen celkové, ale i sexuální zdraví. Proto je důležité přijímat vyvážený podíl bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků. Vynechat byste neměli ani vlákninu, vitamíny a minerály.

Životní styl

Nejen jídelníček má vliv sexuální zdraví. Negativně ho ovlivňuje také kouření či konzumace alkoholu, který potlačuje tvorbu testosteronu. Libidu neprospívá ani nedostatek pohybu, nadměrný stres a málo spánku.

Užívané léky

Bohužel negativní vliv na libido mohou mít i některé léky, pokud jejich vedlejším účinkem je právě utlumení chuti na sex. Jedná se o některé hormonální přípravky, antidepresiva, léky na krevní tlak nebo prostatu.

Zdravotní stav

K poklesu libida může dojít také v důsledku některých onemocnění, jako jsou cukrovka, onemocnění štítné žlázy, srdce, krevního oběhu nebo močové soustavy.

Libido a psychika

I psychický stav má vliv na libido. Snižovat jej mohou dlouhodobý stres, úzkost, nervozita, deprese a negativně ovlivňují také vztahové problémy.

Jak zvýšit libido

Snížené libido nemusí být dlouhodobým problémem. Řešit je ho vhodné již při objevení prvních příznaků. Jak postupovat?

Zaměřte se na minimalizování negativních vlivů

Prvním krokem by mělo být omezení negativních faktorů, které snižují tvorbu testosteronu, což má dopad na sexuální zdraví. Měli byste se vyhýbat kouření, alkoholu, pokud je to možné, nechte si předepsat léky, které nebudou ovlivňovat jeho tvorbu. Nevynechejte ani péči o vaši psychiku. Duševní pohoda, dostatek relaxu a minimum stresu přinesou výsledky i v podobě zvyšování libida.

Změňte své stravovací návyky. Zdravá strava podpoří zvyšování testosteronu. Do vašeho jídelníčku můžete zařadit také potraviny, které jeho tvorbu přímo podporují, jako jsou makadamové a pára ořechy, panenský olivový olej, nepražené kakao, avokádo, vejce nebo brambory. Nezapomeňte na pravidelné cvičení. Pro růst testosteronu se doporučuje silový nebo vysoce intenzivní trénink.

Rostlinné výtažky na růst testosteronu

Zvýšit testosteron vám pomohou i některé bylinky a bylinné výtažky.

Bulharský tribulus terrestris

Vyhledávaný testosteron booster je Bulharský tribulus terrestris. Tato odrůda kotvičníku zemního obsahuje až 40 – 60 % protodioscinu a patří mezi nejsilnější výživové doplňky pro zvýšení testosteronu. Podpoří také syntézu bílkovin v kostí a svalech, růst svalové hmoty, stimuluje tvorbu červených krvinek a přispívá k odbourávání tuku. Neméně důležitým je její příznivý vliv na libido a má antioxidační vlastnosti.

Kyselina D-asparagová pro zvýšení hladiny testosteronu

V centrální části mozku působí na uvolňování luteinizačního hormonu, který stimuluje produkci testosteronu, kyselina d-asparagová (DAA). Tato kyselina je vhodná i pro muže s erektivní disfunkcí a problémy s plodností a je potřebná při tvorbě spermií.

Senovka řecká

Další rostlinou, která působí jako testosteron booster, je pískavice řecká. Přispívá k jeho tvorbě, patří také mezi antioxidanty a pomáhá normalizovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Obsažené steroidní saponiny příznivě ovlivňují libido. Milují ji také sportovci, jako testo booster, který zároveň obsahuje bílkoviny.

ZMA — zinek, magnesium a vitamin B6

Kombinace, která podpoří navýšení hladiny testosteronu a má vliv i na spánek, regeneraci po cvičení a růst svalové hmoty. ZMA přináší synergický efekt zinku, magnesia a vitaminu B6.

Zinek — pomáhá udržovat hladinu testosteronu, správnou činnost imunitního systému a patří k významným antioxidantům.

Magnesium — hořčík je nezbytný pro tvorbu energie, správnou funkci nervové soustavy, podporuje správnou funkci mozku a imunity. Pomáhá regulovat krevní tlak a je nezbytný během svalových kontrakcí a metabolismu sacharidů.

Vitamin B6 – pro zvýšení libida je důležitý i psychický stav. Kombinace magnesium a vitamín B6 působí příznivě na nervový systém a pomůže zvládat stres. Vitamin B6 je důležitý kromě toho i pro správné fungování imunity, tvorbu červených krvinek, metabolismus aminokyselin, lipidů a cukrů.