Pokles testosteronu a tipy, jak jej řešit

Přirozený pokles testosteronu u mužů začíná již po třicítce. Zatímco je v prvních letech sotva patrný, později se jeho nízká hladina projeví výrazněji. Připravili jsme pro vás tipy, jak jej doplnit.

Pokles testosteronu o 1% ročně

Přibližně ve věku 30 let se u mužů začíná postupně tvořit méně testosteronu. Jeho pokles je nejspíš nenápadný – je to jen 1 % ročně. Pozvolna se začínají projevovat i negativní znaky s tím spojené. Od věku 45–50 let jsou však stále viditelnější.

Příznaky poklesu testosteronu

Nižší hladina tohoto mužského pohlavního hormonu má několik příznaků.

Méně svalů a více tuku

Jelikož má testosteron významný vliv na růst svalů, i přes pravidelné sportování se může projevit jako ztráta jejich objemu. Dochází také k výraznějšímu ukládání tuku a změně poměru tuky – svaly v prospěch tuků i v tom případě, že se zdravě stravujete.

Vypadávání vlasů

Zpozorovat můžete vypadávání vlasů nebo jejich řídnutí. Snižovat se může také hustota ochlupení těla.

Únava, podrážděnost a nervozita

Častým projevem jsou psychické změny. Nedostatek testosteronu může v některých případech vést až k depresi. Běžnými příznaky jsou vyšší nervozita, podrážděnost, únava a také nespavost a menší schopnost koncentrovat se.

Snížené libido

Menší chuť na sex, problém s erekcí a sexuální výdrží – i to jsou projevy, které mají za příčinu pokles testosteronu. Zároveň se snižuje kvalita spermií, což může vyústit až v neplodnost.

Přirozená podpora tvorby testosteronu

Pokud byste chtěli podpořit tvorbu testosteronu, lze to i pomocí přírodních prostředků. K dispozici jsou výživové doplňky na testosteron s obsahem výtažků z rostlin. Jedním z vyhledávaných je testo booster kotvičník zemní — Tribulus Terrestris.

Tato bylina podporuje zvýšení hladiny testosteronu. Pomůže při problémech s prostatou, přispívá ke zlepšení sexuálního zdraví a zvýšení libida. Pomůže také těm, kteří mají problém s erekcí a předčasnou ejakulací, čímž přispěje k budování zdravého vztahu s vaší partnerkou.

Testosteron booster s kotvičníkem zemním oceníte iv posilovně a během regenerace. Podporuje růst svalů, dodá sílu na náročnější výkony, podpoří vaši výdrž a rychlost.

Zdravý životní styl

Dostatek pohybu, relaxu i spánku – to vše jsou faktory, které přispívají nejen k vaší psychické pohodě. Vyhýbat byste se měli také stresu, který negativně ovlivňuje tvorbu testosteronu. Jeho tvorbu podpoří i zdravý sexuální život, při sexuální abstinenci jeho hladina klesá.

Nezapomeňte na vyvážený příjem živin

Důležitým pilířem při snaze o zvýšení tvorby testosteronu je zdravá a vyvážená strava bez období přejídání a snahy o hubnutí pomocí různých diet. Váš jídelníček by měl být bohatý na vitamíny a minerály, které lze doplňovat i prostřednictvím výživových doplňků. Při výběru potravin se zaměřte na to, abyste přijali dostatek bílkovin, komplexních sacharidů a zdraví prospěšných tuků. Alkohol, který tvorbu testosteronu blokuje, byste měli vynechat.