Potraviny na podporu tvorby testosteronu

Mužský pohlavní hormon testosteron má vliv na růst svalů, potenci i libido. Jeho hladinu ve vašem těle můžete zvýšit také tím, že do své stravy zařadíte některé potraviny na podporu tvorby testosteronu. Které to jsou, vám prozradíme v následujícím článku.

Brambory

Pro dosažení optimální tvorby testosteronu je důležité přijímat dostatek kvalitních sacharidů. I když je najdete iv obilovinách, nejsou v tomto případě nejvhodnějším zdrojem. Je to proto, že obsahují lepek, který zvyšuje hladinu prolaktinu, čímž se narušuje produkce testosteronu. Sáhnout byste proto měli po sacharidech, které se nacházejí v bramborách. Kromě nich tak svému tělu dodáte i vitamíny A, B a C, zinek, hořčík a draslík.

Zdravé tuky z panenského olivového oleje

Olivový olej obsahuje mononenasycené (73 %), nasycené (14 %) a polynenasycené (13 %) mastné kyseliny, naleznete v něm také antioxidanty a další prospěšné látky. Působí proti zánětům a podporuje tvorbu testosteronu. Všechny tyto látky však obsahuje jen extra panenský za studena lisovaný olivový olej, ideálně v bio kvalitě.

Makadamové i pára ořechy

Tvorbu testosteronu podporují nasycené a mono-nenasycené mastné kyseliny. Jejich ideální poměr obsahují makadamové ořechy. Nachází se v nich jen 3 % polynenasycených tuků, které jeho tvorbu snižují, zbytek jsou tuky, které produkci tohoto mužského pohlavního hormonu podporují.

Mnohé druhy ořechů jsou výborným zdrojem nejen zdravých tuků, ale i minerálů. Mezi ty, které také podporují přirozenou tvorbu testosteronu, patří pára ořechy. Obsahují selen a antioxidanty.

Kofein v kávě či jiných nápojích

Kofein v nadměrné dávce může navýšit hladinu kortizolu, který ovlivňuje hladinu testosteronu negativně. Pokud si jej dopřejete před tréninkem, může vám však také posloužit jako testo booster. Kofein má totiž vliv na sílu a výkon, pozitivně také ovlivňuje hladinu testosteronu navzdory tomu, že mírně zvýší i hladinu kortizolu.

Vejce

Vejce znají sportovci především jako zdroj bílkovin. Mají však také optimální rozložení tuků, žloutek obsahuje cholesterol potřebný pro tvorbu testosteronu. Vaše tělo z nich navíc přijeme další důležité vitamíny a minerály.

Avokádo

Mezi potraviny na podporu tvorby testosteronu jednoznačně patří avokádo. Toto ovoce je bohaté na vitamíny a tuky potřebné k produkci testosteronu. Tvoří až 77 % z přijatých kalorií. Vyhovující jí i podíl polynenasycených a mononenasycených tuků.

Zázvor

Kořen zázvoru je známý pro své příznivé účinky během nachlazení a proti zánětům. Patří však také mezi potraviny na podporu tvorby testosteronu. Můžete si z něj připravit čaj nebo jej přidat do některých pokrmů. Zázvor podporuje zvyšování luteinizačního hormonu, který podporuje produkci testosteronu.

Petržel

Bohatý na vitamín C a jiné antioxidanty chránící před působením volných radikálů. Petržel vám zároveň pomůže navýšit hladinu testosteronu.

Kakao

Neupravené pražením se kakao řadí mezi potraviny na podporu tvorby testosteronu. Pokud je již obsaženo ve sladkostech či praženo, jeho vliv se výrazně snižuje. Jen v syrovém kakau se nacházejí všechny vitamíny a minerály, které působí příznivě na krevní tlak, srdce a hladinu cukru v krvi. Najdete v něm také hořčík, železo, zinek a antioxidanty potřebné pro tvorbu testosteronu. Příznivý jí i nízký obsah polynenasycených tuků.

Cibule a česnek

Také tradiční plodiny, jakými jsou cibule a česnek, obsahují množství antioxidantů a látek, které zvyšují hladinu testosteronu. Z cibule v tomto ohledu stojí za zmínku obsah quercetinu a apigeninu.

Významný vliv má česnek, který díky vysokému obsahu nejen quercetinu, ale i vitamínu C působí příznivě na hladinu oxidu dusnatého. Ten přispívá také ke kvalitě erekce. Česnek navíc posiluje imunitu a snižuje riziko vzniku rakoviny.

Jogurt

Vysoký obsah probiotik, prebiotik a dalších prospěšných bakterií v jogurtu z něj činí potravinu, která podporuje tvorbu testosteronu. Tyto kultury zároveň snižují růst hladiny kortizolu při stresové zátěži. Zvýšený příjem probiotik je také spojován s příznivým účinkem na tvorbu testosteronu.

Brokolice

Také zelenina bohatá na vitamin A, B a C, selen, zinek, vápník a další minerály patří mezi potraviny na podporu tvorby testosteronu. Díky obsahu antioxidantů navíc chrání jeho buňky. Obsahuje také enzym DIM, který vyplavuje z organismu estrogen.