Je všeobecně známo, že aktivní pohyb má příznivý vliv na zvýšení hladiny testosteronu. I zde však existují jistá pravidla, podle kterých lidské tělo přirozeně funguje. Který tip tréninku podporuje tvorbu testosteronu a který může naopak přinést jeho pokles?
Silový trénink a jeho vliv na tvorbu testosteronu
Růst hladiny testosteronu vám pomůže dosáhnout silový trénink. Při cvičení byste se měli soustředit na komplexní cviky se zátěží, které přinutí pracovat celé tělo. Vhodnými jsou dřepy, výpady, bench press a mrtvé tahy. Cvičte raději s vyšší váhou, nesnažte se o vysoký počet opakování. Tím podporuje přirozená tvorba tohoto hormonu, což má příznivý vliv na růst svalové hmoty. Silový trénink vám pomůže také zabránit poklesu množství testosteronu v těle ve vyšším věku.
Vysoce intenzivní trénink (HIIT)
I HIIT – high-intensity interval training vám přinese zvýšení testosteronu. Pomůže vám také zrychlit metabolismus a spálit tělesný tuk. Cviky, které aktivují svalová vlákna aprodukci kyseliny mléčné bez dlouhého trvání, prudce zvýší jeho tvorbu. Naopak, vzhledem ke krátké době cvičení nedochází k navýšení hladiny kortizolu, který má na množství testosteronu v organismu negativní vliv.
Vysoce intenzivní trénink navíc podporuje tvorbu růstového hormonu. Chcete-li vyzkoušet HIIT a jeho vliv na testosteron, do vašeho tréninkového programu zařaďte, například, sprinty na rovině a do kopce, běh po schodech i skoky přes švihadlo. Vhodná je také intenzivní jízda na kole s trváním do 30 minut.
Vytrvalostní trénink a hladina testosteronu
Vytrvalostní trénink navyšuje množství stresového hormonu kortizolu. Ten potlačuje tvorbu testosteronu. Chcete-li budovat svou kondici i aktivitami, které nezahrnují jen intenzivní zátěž v posilovně, dobrou volbou budou rekreační plavání, rychlá chůze nebo turistika.