Víte, co způsobuje nedostatek testosteronu a jak podpořit jeho tvorbu?

Mužský pohlavní hormon testosteron ovlivňuje plodnost i množství svalů. Nedostatek testosteronu se však nemusí dostavit jen kvůli přibývajícímu věku. Může za ním být několik dalších faktorů. Které to jsou a jak zvýšit jeho hladinu v organismu?

Testosteron – důležitý hormon nejen pro plodnost

Úkolem testosteronu je zajistit správné fungování plodnosti, podporuje také mužské pohlavní znaky a množství svalů. Má vliv na kosti, výskyt ochlupení a libido. I když je dominantní u mužů, v těle ho mají i ženy. Jeho hladina může klesat přirozeně věkem, ale nedostatek testosteronu může souviset také s jinými faktory.

Příznaky snížené hladiny testosteronu

Nedostatek testosteronu se projeví ve více oblastech. Zpozorovat můžete menší chuť na sex, problémy s erekcí, objevit se mohou i jiné fyzické projevy. Jsou jimi pokles množství svalové hmoty, vyšší podíl tuku v těle, méně energie a síly. K častým příznakům patří také úbytek vlasů a gynekomastie. Z psychických projevů jsou to podrážděnost, nervozita, nižší sebevědomí, únava, smutek až deprese.

Příčiny nízké hladiny testosteronu

Nedostatek testosteronu může mít nejen mnoho projevů, ale také příčin. Jednou z nich může být vyšší tělesná hmotnost. Časté diety, po kterých následuje jojo efekt, přejídání a nadměrný příjem nezdravých tuků mají nepříznivý vliv na poměr svalů a tuků v těle. Obézní muži mají navíc méně testosteronu než ti, kteří mají optimální váhu. Na věku přitom nezáleží, týká se to i mužů, u kterých ještě nedošlo k poklesu jeho tvorby z tohoto důvodu.

Alkohol škodí i hladině testosteronu

Alkohol má na hladinu testosteronu negativní vliv. Působí na hypothalamus, podmozkovou žlázu a varlata. Všechny tři tyto žlázy jsou přitom pro tvorbu tohoto mužského pohlavního hormonu důležité. Proto ji může alkohol narušovat.

Dlouhodobý stres i nedostatek spánku

Stres vyplavuje kortizol. Jeho vysoká hladina může podporovat chuť k jídlu, čímž má vliv na hmotnost a růst množství tuku. Vysoká hladina kortizolu také potlačuje tvorbu testosteronu. Na tu má nepříznivý dopad i nedostatek spánku. Vyčerpání bez dostatku odpočinku má proto za následek pokles jeho hladiny.

Ako zvýšiť testosterón

  • Zvýšení hladiny testosteronu můžete dosáhnout přirozenou cestou. Usilujte o dosažení optimální hmotnosti. To zároveň zajistí, že se ve vašem těle bude nacházet více svalů.
  • Zaměřte se na zdravé potraviny. Zdravá strava zajistí příjem živin, které jsou důležité nejen pro celkové zdraví. Postarejte se o to, aby váš organismus přijímal vyvážený podíl bílkovin, sacharidů a tuků, nezapomeňte ani na vitamíny a minerály.
  • Důležité je také pravidelné cvičení. Vynechat byste měli vytrvalostní sporty, které hladinu testosteronu snižují. Vhodné jsou silové tréninky se zátěží a vysoce intenzivní trénink (HIIT).
  • Dopřejte si dostatek spánku, minimálně 7 hodin denně, abyste svému tělu dopřáli potřebný odpočinek. Spánek navíc snižuje hladinu kortizolu.
  • Věnujte dostatek času relaxu, v případě problémů, které způsobují dlouhodobý stres, je vhodné vyhledat pomoc psychologa. Duševní pohoda a odbourání stresu vedou k poklesu kortizolu a následně ke zvýšení testosteronu.

Testosteron boostery — suplementy, které podpoří tvorbu testosteronu

Pokud vás trápí nedostatek testosteronu, pomoci vám mohou testo boostery. Mezi rostliny a přirozené látky, které podporují jeho tvorbu, patří:

Kotvičník zemní — Tribulus Terrestris

Podporuje zvýšení testosteronu, stimuluje růst svalové hmoty, výdrž a sílu. Pomůže také během regenerace, zvýší libido a pomůže zlepšit potenci. Vhodný je pro každého aktivního muže, který chce dosáhnout vyšší hladiny testosteronu a růstu svalů.

Bulharský tribulus terrestris

Pokud hledáte doplněk stravy, který zvýší hladinu testosteronu a podpoří syntézu bílkovin, je jím Bulharský tribulus terrestris. Tato rostlina je odrůdou kotvičníku zemního. Její přínosem je příznivé působení na libido, erekci, soustředění a pomůže vám také s odbouráváním tuků. Zvýší množství energie, podpoří rychlejší regeneraci a sníží únavu.

Kyselina D-asparágová 

Dosáhnout zvýšení hladiny testosteronu vám pomůže kyselina d-asparagová (DAA). Má příznivý vliv na uvolňování luteinizačního hormonu a svalového hormonu, je rovněž nezbytná při tvorbě spermií.

Senovka řecká

Pro zvýšení tvorby testosteronu je vhodná i pískavice řecké seno, která obsahuje množství steroidních saponinů. Řadí se také k antioxidantům, má protizánětlivý účinek, přispívá k dosahování normální hladiny glukózy a cholesterolu a podporuje správnou činnost imunity.

Vitamín D

Tento vitamín, který lze získat i pobytem na slunci, přispívá také k regulaci hladiny testosteronu. Pokud netrávíte dostatek času venku a také během chladnějších měsíců je ho vhodné do organismu doplňovat.

Zinek

Zinek patří k minerálům, které se z těla vyplavují poté. Jeho nedostatek však může snižovat tvorbu testosteronu. Především sportovci, kteří se často potí, by proto měli dbát o jeho pravidelný přísun.